Teaching Staff

Business & ICT Department
  • Miss Payne (Business) – Head of Department
  • Mr Cameron (ICT) – 2nd in Dept
  • Mrs Mosettig (Business / Progress Manager)
  • Mrs Dodds (Business / Travel & Tourism)
  • Mrs Heslop (Business)
  • Mr Anderson (ICT)
  • Miss Zalas (ICT)
Create Faculty
  • Mrs Jordan (Art) – Head of Faculty
  • Mrs Rayner (Food Technology) – 2nd in Faculty
  • Mr Corkin (DT Construction) – 2nd in Faculty
  • Miss Whitfield (DT Engineering) – DT Coordinator
  • Mrs Walker (Hairdressing)
  • Mrs Johnson (Hairdressing)
  • Mrs Hewitson (Art / Textiles)
  • Mrs McDonald (Art)
  • Mr Wheat (Art)
  • Mrs Yeomans (Art)
  • Mrs Duffy (Art / Textiles)
  • Mrs Taylor (Beauty)
  • Miss Lavin (DT Engineering)
  • Mr Johnson (DT Construction)
  • Miss Ford (Food Technology)
  • Mrs Lam (Food Technology)
English Department
  • Mrs Moody – Director of Literacy
  • Miss Harle – 2nd in Dept
  • Mrs Sutton-Flynn – 2nd in Dept
  • Mrs McGagh – 2nd in Dept
  • Mrs C Mooney¬†– 2nd in Dept
  • Mrs Inman (English / Progress Manager)
  • Mrs Clark
  • Mr McDonald
  • Miss Andrews
  • Mrs Leeson
  • Miss Race
  • Miss Vaughan
  • Mrs Bartlett
  • Mrs Griffin
  • Miss Reynolds
  • Miss Carney
  • Mrs Miller
  • Mrs Thornton
  • Mr Wright
  • Miss Snowdon
H&S Department
  • Miss Pace – Head of Department
  • Miss Morrison
  • Mr Gardner
  • Miss Walker
Humanities Department
  • Miss Harle (RE) – Head of Department
  • Miss Oxley (RE) – 2nd in Dept
  • Mrs Bartlett (History) – 2nd in Dept
  • Miss Smith – (History / Teaching and Learning Manager)
  • Miss Wilkinson – (Geography / Progress Manager)
  • Mr Dryden (Geography / Progress Manager)
  • Ms Nichols (History / Progress Manager)
  • Miss Brown (History)
  • Miss Endacott (RE / Sociology)
  • Mr Williams (History)
  • Miss Eagle (History)
  • Miss Kerr (Geography)
  • Miss Harper (RE)
Inclusion Department
  • Miss Baty – Inclusion Coordinator & SENCO
  • Miss Hutchinson – Inclusion Coordinator
  • Mrs Hughes
  • Mrs Knutsen
  • Miss Sewell
Maths Department
  • Miss Hindhaugh – Director of Numeracy
  • Mr Savage – 2nd in Dept
  • Mrs Occleshaw – 2nd in Dept
  • Mrs Ward-Graham – 2nd in Dept
  • Mrs Brown
  • Mr Oldham
  • Mrs Durrechaeter
  • Mrs Yorke
  • Mrs Kyle
  • Miss Mitchell
  • Mrs Young
  • Mr Halton
  • Mr Aughton
  • Mr Willis
  • Mr Slater
  • Mr Gowland
MFL Department
  • Miss Sweeney – Head of Department
  • Mrs Armstrong (MFL / Progress Manager)
  • Mrs Beckford
  • Mrs Shaw
  • Miss Llanas
Performance Faculty
  • Mr Swan – Head of Faculty
  • Mrs Jackson – 2nd in Faculty
  • Mr Hosgson – Performance Coordinator
  • Mrs Watson (PE)
  • Miss Sewell (PE)
  • Mr Wood (PE / Progress Manager)
  • Mr Draper (PE)
  • Mrs Smith (Drama)
  • Mrs Wighton (Drama)
  • Mr Brown (PE)
  • Mrs Nicholson (PE)
  • Miss Hagan (PE / H&SC)
  • Miss Robinson (Music)
  • Mr Ridley (Music)
Science Department
  • Mr Hegarty – Director of Science & STEM
  • Miss Humble – 2nd in Dept
  • Mrs Clack – 2nd in Dept
  • Mrs Kellagher – 2nd in Dept
  • Mrs Weaver – 2nd in Dept
  • Mrs McGee
  • Mrs Brown
  • Mr Eglon
  • Mr Vlachogiannopoulos
  • Mrs Shilton
  • Dr Shorrock
  • Mrs Ward
  • Miss Bell
  • Mrs Angus
  • Mrs Caldow
  • Mr Collier
  • Miss Fenwick
  • Miss Frederickson
  • Mrs Orr
  • Mr Scott